Staffing

Headteacher
Diane Ellingham

Deputy Head(S)
Allison Shepherd
Barbara Ackerley

Assistant Head
Jayne Chorley

Administration Staff
Nina Jackson – Office Manager
Julie Radcliffe – Finance Assistant
Margaret Elliott – Assessment Secretary / Clerk to Governors
Chris Orford – Assessment Secretary
Deanna Jackson – Lettings and Admin Assistant
Dawn Webb – Secretary

Outreach & Inclusion
Lisa Ashton

Parent Liason Officer
Louisa Stevens

Class 1 Ladybird Staff
Julie Pritchard – Teacher
Claire Groom – LSP3
Sharnee Walker – LSP3
Wendy Brinton – LSA2

Class 2 Butterflies Staff
Aimi Pinner – Teacher
Helen Edgar – Teacher
Deb Ferris – LSP3
Laura Loach – LSP3
Sam Williams – LSA2

Class 3 Dragonflies Staff
Anthenia Dimitriou – Teacher
Pardeep Sahota – LSP3
Heather Rawlings – LSP3
Tracy Warner – LSP3
Amanah Anhu – LSA2

Class 4 Bees Staff
Laura Valentine – Teacher (Head of Lower School)
Deb Parsons – HLTA
Rachel Boon- LSP3
Emma Rogers – LSP3
Tracy Monkton – LSA2

Class 5 Caterpillars Staff
Chris Hunstone – Teacher
Helen Lamb – LSP3
Lucy Gowans – LSP3
Rebecca Smith – LSP3
Wendy Jones – LSA2

Class 6 Ducks Staff
Becky Edwards – Teacher (Head of Middle School)
Clair Jones – HLTA/LSP3
Dani Brittain – LSP3
Karen Gardner – LSP3
Penny Barker – LSA2

Class 7 Hedgehogs Staff
Claire Williams – Teacher
Clare Shanley – Teacher
Sarah Robinson – LSP3
Sarah Clayton – LSP3
Surrinder Kaur – LSA2

Class 8 Spiders Staff
Louise Kent – Teacher
Kam Sandhu – LSP3
Zoe Osell – LSP3
Emma Humphries – LSP3
Lisa Millership – LSA2

Class 9 Deer Staff
Charlotte Hughes – Teacher
Faith Gallon – Teacher
Wendy Fielding – LSP3
Rachel Bradshaw – LSP3
Steph Taylor – LSA2

Class 10 Staff Snails
Carrie Dudfield – Teacher
Emily Jones – LSP3
Donna Hunter – LSP3
Jenny Dore – LSP3
Elidona Kuco – LSA2

Class 11 Squirrels Staff
Sue Nagra – Teacher
Kerry Plant – LSP3
Tahira Majid -LSP3
Tina Whitehouse – LSA2

Class 12 Otters Staff
Jayne Chorley – Teacher
Helen Yates – LSP3
Christine McDermott – LSP3
Sonia Gill- LSA2

Class 13 Badgers Staff
Annie March – Teacher
Tina Hall – LSP3
Fraser Scott – LSP3
Hardeep Sandhu – LSA2

Class 14 Foxes Staff
Tasnim Choudhury – Teacher
Charlotte Montgomery – LSP3
Linda Panter – LSP3
Cath Tolley – LSA2

Class 15 Rabbits Staff
Jo Henry – Teacher (Head of Upper School)
Sam Barker – HLTA
Janine Evans – LSP3
Karen Smith – LSP3
Eleanor Greenhalgh – LSP3
Claire Turner – LSA2

Class 16 Frogs Staff
Stephen Harper – Teacher
Stacey Preece – LSP3
Emma Marsh – LSP3
Stacey Hearne – LSP3
Amy Kaur – LSA2

Class 17 Owls Staff
Lauren Petrie- Teacher
Lisa Ashton – LSP4
Jo Stafford – LSP3
Beckie Langford – LSP3
Michelle Waterfield – LSA2

Swimming Teacher
Janice Stirrup